Kategorie:

Jakie możliwości daje zastosowanie CSS3?

CSS3 dał nam wiele nowych narzędzi, które pozwalają na tworzenie wspaniałych efektów, jednak bardzo prawdopodobne jest, że podchodzimy do nich w nieodpowiedni sposób, w tym artykule postaramy się zdefiniować prawidłowe użycie.

Kiedy coś jest nowo stworzone i zostaje zaprezentowane lub udostępnione społeczeństwu, reakcja ludzi na to zwykle oscyluje między dwoma skrajnościami, wychwalając nowość lub umniejszając ją poprzez porównanie z tym, co już istniało.

W przypadku technologii informacyjnych, ze względu na samą ich naturę, równowaga przechyla się bardziej w stronę akceptacji i szybkiej idolizacji tego, co nowe.

Tym razem skupimy się na CSS3, bardzo ekscytującym standardzie, który pozwala nam tworzyć rzeczy, które do tej pory były możliwe do stworzenia tylko za pomocą edytora obrazów. Jego potencjał sprawił, że niejeden pomyślał, że tajemnice projektantów zostały odkryte i każdy programista będzie miał do dyspozycji niezbędny kod do przeprowadzenia serii efektów w prosty sposób.

Co oznacza zastosowanie CSS3?

CSS3 proponuje szybszą nawigację, krótsze czasy odpowiedzi uzyskane dzięki redukcji obrazków, które nie będą już potrzebne do projektowania przycisków czy efektów tekstowych.

Pozostawia również za sobą nadmierne poleganie na JavaScript dla celów wizualnej reprezentacji, takich jak animacje, co skutkuje mniejszą ilością kodu i lepszą wydajnością.

Oznacza to w przyszłości mniejsze uzależnienie od programów graficznych, które są dość drogie, takich jak Photoshop, Illustrator czy Corel, które choć nadal będą przydatne, to ich funkcja będzie się skupiać na bardziej zaawansowanych efektach czy edycjach.

Mimo wszystko wydaje się, że CSS3 nie stanowi zmiany w schemacie projektowania wizualnego, nadal będziemy mieli do czynienia z tymi samymi użytkownikami, tą samą treścią i tą samą filozofią projektowania, dlatego też musimy uważać na sposób, w jaki go używamy.

Możliwości oferowane przez CSS3 powinny być traktowane tak samo jak każda inna technologia webowa, z którą pracowaliśmy, czyli zawsze powinniśmy dbać o wspieranie i tworzenie projektu zorientowanego na użytkownika, zawsze z poszanowaniem celu i przeznaczenia naszej strony.

CSS3 nie zmienia projektu

Podczas gdy CSS3 reprezentuje uproszczenie procesów, jeśli chodzi o podstawowe zasady projektowania i praktyki dla lepszej prezentacji wizualnej, nic nie zostało zmienione, nawet jeśli dostaliśmy wymyślne i fantazyjne efekty przejścia. To wszystko są powierzchowne narzędzia projektowania stron internetowych, a mieliśmy je nawet przed CSS3.

Z najważniejszej perspektywy, perspektywy użytkownika, nowe właściwości estetyczne CSS3 mają mniejszy wpływ, ponieważ większość ludzi przeglądających nasze strony nie zauważy różnicy między subtelnym efektem kolorystycznym .

Chyba, że ma to wpływ na ich doświadczenia podczas pobytu na stronie lub oczywiście użytkownik jest innym projektantem lub deweloperem stron internetowych. Prawdziwa zmiana paradygmatu następuje w nowym sposobie, w jaki podchodzimy i realizujemy nasz proces projektowania stron internetowych.

Dziś, dzięki CSS3 mamy możliwość tworzenia bardziej elastycznych projektów, które pozwalają nam na optymalizację doświadczeń użytkownika, wykorzystanie narzędzi takich jak zapytania o media (media queries) pozwala nam na poprawę wydajności i wyświetlania w oparciu o urządzenie nawigacyjne używane przez użytkownika, a to wprowadza szereg nowych koncepcji do naszej tradycyjnej metodologii budowania stron.

Dzięki nowym selektorom CSS3, mamy możliwość zawijania elementów HTML w łatwiejszy i prostszy sposób, aby wykonać efekty animacji bez użycia JavaScript lub frameworka takiego jak jQuery.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.