Kategorie:

Zadbaj o smartfona — Wykonaj od czasu do czasu tych 5 czynności i ciesz się sprawniejszym smartfonem

Avatar
Opublikowane przez gimlak

Dbanie o smartfona nie musi być wcale trudne czy skomplikowane. Wystarczy, że od czasu do czasu poddamy go pewnym czynnościom i w ten sposób zadbamy o jego stan zarówno fizyczny jak i cyfrowy. Smartfony to bardzo intensywnie użytkowane urządzenia, które narażone są na ciężkie warunki pracy, zasypywane mnóstwem plików czy używane w różnych warunkach atmosferycznych. Aby maksymalnie wydłużyć żywotność takiego smartfonu i przyspieszyć go warto zatem regularnie dbać o niego. Poniżej prezentujemy 5 ciekawych sposobów na to.

Czyszczenie fizyczne

Pierwszym sposobem na to, aby zadbać o naszego smartfona, jest jego czyszczenie fizyczne. Telefon będzie prezentował się zarówno lepiej jak i będzie działał wydajniej. Tak, nie jest to pomyłka a fakt. Utrzymując urządzenia w czystości, wpływamy również na ich wydajność. Fizyczne zadbanie o smartfona będzie polegało głównie m.in. na regularnym przecieraniu obudowy i wyświetlacza. Do tego celu możemy kupić specjalne kosmetyki lub użyć zwilżonej ściereczki jeśli nasz smartfon jest wodoodporny. Czyszcząc smartfona, nie powinniśmy zapominać również o porcie ładowania oraz gnieździe słuchawkowym. W tych miejscach zbiera się bardzo dużo kurzu, który ubijany przez wiele miesięcy potrafi nawet uszkodzić lub wygiąć pewne elementy smartfona. Kurz wpływa także negatywnie na szybkość ładowania się telefonu. Aby usunąć go z obu gniazd, należy zaopatrzyć się w syntetyczny patyczek małych rozmiarów. Nie może być on przewodnikiem, więc wszystkie metalowe agrafki czy spinacze zdecydowanie nie są wskazane. Mając już patyczek, należy bardzo powoli usunąć kurz zebrany w obu gniazdach. Jeśli nie potrafimy tego zrobić, warto poprosić o to specjalistę w serwisie GSM.

Usuwanie zbędnych plików

Gdy nasz smartfon jest już wolny od fizycznych zabrudzeń, warto zająć się uporządkowaniem plików w telefonie. Przeważnie gromadzimy je do czasu, aż nie zaczną one nam blokować pamięci do tego stopnia, że nie będzie dało się już wgrać do telefonu kolejnych plików. Przeładowanie wieloma plikami telefonu spowalnia go i wpływa negatywnie na jego wydajność. Warto zatem regularnie np. co tydzień lub co miesiąc sprawdzać, czy nie znajdują się na nim niepotrzebne pliki w dużej ilości. Aby usunąć niepotrzebne pliki systemowe, warto pobrać do tego celu aplikację mobilną. W sieci istnieje wiele darmowych apek tego typu a jednym kliknięciem pozbędziemy się nierzadko wielu tysięcy zbędnych plików. Aplikacje te czyszczą telefon ze zbędnych plików systemowych, a my nie musimy znać się na tej czynności.


Uruchomienie smartfona ponownie

Kolejną czynnością, która jest banalnie prosta, ale której nie wykonujemy, jest uruchomienie ponowne smartfona. Telefon używamy przeważnie w sposób ciągły, nie wyłączając go zbyt często. W trakcie używania telefonu gromadzą się w jego pamięci setki plików tymczasowych czy procesów z różnych aplikacji. Ponowne uruchomienie telefonu — tak samo jak komputera sprawi, że telefon w przeciwieństwie np. do resetu będzie mógł uporządkować struktury plików i procesów podczas takiej czynności. Poprawę wydajności często można zauważyć gołym okiem tuż po ponownym uruchomieniu naszego smartfona. Czynność tę warto powtarzać np. co tydzień.

Odinstalowanie zbędnych aplikacji

Posunięciem, które warto wykonywać regularnie, aby dbać o swój smartfon, jest odinstalowanie zbędnych aplikacji. Każda aplikacja to zajęte zasoby procesora, zużycie energii i generowanie plików. Nawet nieużywane aplikacje w pewnym stopniu pochłaniają te zasoby. Warto zatem co jakiś czas odinstalować apki, których nie używamy. W ten sposób będzie łatwiej się nam poruszać po telefonie, a sam smartfon będzie działał dużo wydajniej, mając do obsługi jedynie kilka najpopularniejszych aplikacji. W telefonie możemy również odinstalowywać aplikacje systemowe, których nie używamy np. Pogoda czy Stoper, które były już zainstalowane automatycznie na smartfonie. Jest to dobre rozwiązanie kiedy potrzebujemy maksimum mocy procesora, a nie widzimy już innych możliwości.

Moduł optymalizacyjny

Narzędziem, którego również nie używamy zbyt często, aby dbać o smartfona, jest moduł optymalizacyjny. Często nie rozumiemy go lub nie wiemy do końca, czemu on służy. Każdy nowy smartfon posiada taki moduł i jest on różnie nazywany w zależności od producenta czy systemu operacyjnego. Może być to Optymalizacja Smartfona czy Cyfrowy Dobrostan. Niezależnie od nazwy, po wejściu do tej aplikacji będziemy mieli możliwość optymalizacji smartfona jednym kliknięciem. Produkcji tworzą takie aplikacje wbudowane, aby prosto można było zoptymalizować urządzenie. Podczas tego wbrew pozorom nieznaczącego procesu trwającego kilkanaście sekund smartfon sprawdza, czy wszystkie aplikacje, które działają, muszą być otwarte, czy dana aplikacja nie pobiera nadmiernej ilości energii lub internetu oraz inne ustawienia smartfona, które mogą go spowalniać. Wykonanie takiej czynności jest proste i optymalizuje telefon praktycznie na żądanie.

Reset smartfona do ustawień fabrycznych

Ostatnim i najbardziej radykalnym krokiem, który możemy wykonać, aby zwiększyć wydajność smartfona, jest reset do ustawień fabrycznych. Jest to opcja, która przywraca smartfon do takiego stanu, w jakim został wyjęty z pudełka po zakupie, czyli stanu zerowego. Używając tej opcji, stracimy wszystkie zainstalowane aplikacje, dane, kontakty i wszystko to co kiedykolwiek wprowadziliśmy do telefonu. Wbrew pozorom nie jest to opcja zniszczenia a nowego początku. Często nasz smartfon jest już tak przeciążony, że warto dać mu drugie życie. Przed wykonaniem tej opcji należy upewnić się, że przenieśliśmy np. na kartę pamięci lub pendrive wszystkie dane, które chcemy, aby znalazły się na smartfonie po resecie oraz że bateria telefonu jest naładowana do pełna. Cały proces trwa może kilka — kilkanaście minut a w tym czasie telefon nie powinien się wyłączać. Opcję tą znajdziemy w ustawieniach smartfona i aby ją wykonać, należy kilkakrotnie potwierdzić zamierzony ruch. Jest zabezpieczenie przed przypadkowym jej włączeniem. W ten sposób pozbędziemy się wszystkich obciążeń smartfona — zwłaszcza tych, których nie potrafimy zdiagnozować i zlokalizować, a które w dalszym ciągu spowalniają smartfon.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.