Kategorie:

Co to jest dysk SSD i kiedy warto go wybrać?

Kupując komputer stacjonarny bądź przenośny, należy zwrócić uwagę na wiele parametrów. Jedną z kluczowych kwestii jest rodzaj zastosowanego dysku twardego – zazwyczaj jest nim dysk SSD lub HDD. Jeśli zależy nam na szybkim zapisywaniu danych i uruchamianiu programów, lepiej wybrać nowocześniejszy nośnik SSD. Poniżej wyjaśniamy, czym dokładnie się on charakteryzuje, jakie ma zalety i wady oraz gdzie znajduje zastosowanie.

Dysk SSD – czym się różni od dysku HDD?
Jeszcze kilka lat temu w większości komputerów do użytku domowego instalowane były niemal wyłącznie dyski twarde HDD, czyli mechaniczne dyski talerzowe. Dzisiaj wciąż się je stosuje, ponieważ są tanie i odznaczają się dużą pojemnością, nawet do 8 TB, a więc są niezastąpione do zapisywania dużej ilości danych. Jednak ich wadą jest podatność na uszkodzenia, dość głośny system pracy, a także wolny odczyt i zapis danych, co ma znaczenie przy coraz bardziej zaawansowanych systemach operacyjnych, programach i aplikacjach.
Nowocześniejszą i szybszą alternatywą dla HDD jest dysk SSD. Jest to nośnik półprzewodnikowy, który pozbawiony jest ruchomych elementów, a jego pamięć oparta jest na technologii flash.

Zalety i wady dysku SSD
Budowa SSD, a także sposób zapisu na nim danych, determinuje jego wiele zalet, do których należy zaliczyć między innymi:

  • wysoką wydajność, czyli o wiele szybszą pracę niż w przypadku dysków HDD,
  • znacznie mniejszą podatność na uszkodzenia mechaniczne, wstrząsy i wahania temperatury,
  • ciche, prawie bezgłośne działanie,
  • niskie zużycie energii.
    Do największych korzyści z zastosowania dysku SSD należy bardzo szybki odczyt i zapis danych, co ma bezpośrednie przełożenie na niemal błyskawiczne uruchamianie systemu operacyjnego na komputerze, a także poszczególnych programów. Ponieważ nośniki te są mniejsze i lżejsze od HDD, a także wykazują się większą odpornością na wstrząsy, najczęściej używa się ich w laptopach. Znaczenie dla notebooków ma też ich zdecydowanie cichsza praca oraz niewielkie zużywanie energii.

Niestety wciąż podstawową wadą nowoczesnych dysków SSD jest ich wysoka cena, która rośnie wraz z pojemnością. Za kilkaset złotych można kupić nośnik półprzewodnikowy o pojemności około 256 GB, gdy za tę samą cenę można mieć do dyspozycji dysk HDD o pamięci 1 TB. Jeśli chcemy mieć nowoczesny dysk SSD o tak dużej pojemności, należy liczyć się z wydatkiem nawet około tysiąca złotych i więcej.

Dysk SSD można spotkać przede wszystkim w laptopach, ponieważ w komputerach stacjonarnych popularnym rozwiązaniem jest zastosowanie dwóch rodzajów nośników. Półprzewodnikowy służy najczęściej do obsługi systemu operacyjnego, natomiast tradycyjny, talerzowy o dużej pojemności przeznaczany jest do przechowywania pozostałych plików. Warto też wiedzieć, że istnieją dyski hybrydowe łączące cechy nośników SSD i HDD – tzw. SSHD, które montowane są zwykle w notebookach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.